TTA BOARD OF DIRECTORS

Andre McEwing

Andre McEwing

Chair of the Board

Tarrant County College District

Graham Brizendine

Graham Brizendine

Secretary/Treasurer

Rogue Architects

Dionne Bagsby Jones

Dionne Bagsby Jones

Board Place 7

Tarrant County College South Campus

Allison Docker

Allison Docker

Board Place 10

Near Southside, Inc.

Jonathan Guadian

Jonathan Guadian

Board Place 14

Glen Park Neighborhood Association

Brad Lonberger

Brad Lonberger

Board Place 17

Place Strategies

Roxanne Pillar

Roxanne Pillar

Board Place 20

Huitt-Zollars, Inc.

Casey Tounget

Casey Tounget

Board Place 23

Transwestern

Bob Baulsir

Bob Baulsir

Positional Member - Trinity Metro

Trinity Metro

Melissa Konur

Melissa Konur

Positional Member - DFWI

Downtown Fort Worth, Inc.

Chris Strayer

Chris Strayer

Positional Member - Fort Worth Chamber

Fort Worth Chamber

Onyinye Akujuo

Onyinye Akujuo

Chair Elect

JPS Foundation

Carlo Andreani

Carlo Andreani

Board Place 5

Pacheco Koch Consulting Engineers

Chelsea Bonham

Chelsea Bonham

Board Place 8

Acute Salon

Matt Dufrene

Matt Dufrene

Board Place 11

Blue Zones Project

Jesse Herrera

Jesse Herrera

Board Place 15

CoAct

Rick Miedema

Rick Miedema

Board Place 18

Teamsters Local 997

Richard Riccetti

Richard Riccetti

Board Place 21

Hemphill Corridor Task Force

Danette Wicker

Danette Wicker

Board Place 24

Danette’s UrbanOasis

Jerene Bustamante

Jerene Bustamante

Positional Member - FWHCC

FWHCC

Kevin Medlin

Kevin Medlin

Positional Member - Mayor's Committee on Persons with Disabilities

FW MCPD

Manuel Urbina

Manuel Urbina

Ex-Officio Place 1

Tarrant County College District

Jeff Davis

Jeff Davis

Past Chair

Republic Title of Texas, Inc.

Tyler Arbogast

Tyler Arbogast

Board Place 6

Fort Worth Housing Solutions

John Dewar

John Dewar

Board Place 9

Freese and Nichols, Inc.

Daniel Garcia Rodriguez

Daniel Garcia Rodriguez

Board Place 12

United Fort Worth

Leah King

Leah King

Board Place 16

United Way of Tarrant County

Dee Lara Oneal

Dee Lara Oneal

Board Place 19

DBIA-SW

Benjamin Robertson

Benjamin Robertson

Board Place 22

Byrne Construction Services

Walter Williams

Walter Williams

Board Place 25

Tarrant County College District

Kristen Camareno

Kristen Camareno

Positional Member - Tarrant County

Tarrant County

Positional Member - Workforce Solutions

Schuyler Stapleton

Schuyler Stapleton

Ex-Officio Place 2

Tarrant County College District

COMMITTEE CHAIRS

Public Affairs Committee

Onyinye Akujuo

Programs Committee

Brad Lonberger

Ridership Committee

Sadie Murray & Michelle Davis-Mohammed

Corporate Relations Committee

Benjamin Robertson, John Stevenson, Graham Brizendine & Scott Mahaffey

Nominations Committee

Andre McEwing

Advocate Relations Committee

Wesley Kirk & Austin James

Transit Academy Planning Committee

Brad Lonberger

TTA STAFF

Rachel Albright Headshot

Rachel Albright

President

Haley Frieler Headshot

Haley Frieler

Development Director

Margaret Puissant Headshot

Margaret Puissant

ThrivePR -

Account and Marcom Director